چرا بعضی بچه‌ها از دورشدن از والدین می‌ترسند؟

چرا بعضی بچه‌ها از دورشدن از والدین می‌ترسند؟

در لحظه جداشدن از والدین دچار ترس و دلهرهٔ وصف‌ناشدنی می‌شوند: به پدر یا مادر می‌چسبند، گریه می‌کنند، حاضر نیستند از او جدا شوند و اگر هم جدا شوند گرفته و غمگین می‌نشینند. مشکلی که از زمان خردسالی تا نوجوانی ممکن است وجود داشته باشد.

بررسی مسئله اعتیاد در گفت‌وگو با دکتر امیرهوشنگ مهریار

«متأسفانه مسئله اعتیاد در ایران، جنبه پلیسی دارد و فعالیت در چنین سیستمی، کار را سخت‌تر می‌کند.» «سابقه مصرف تریاک در کشور ما به دوره شاه عباس برمی‌گردد.»
بررسی پدیده همسرآزاری در گفت‌وگو با دكتر علی نجفی توانا

بررسی پدیده همسرآزاری در گفت‌وگو با دکتر علی نجفی توانا

آیا در قوانین و مقررات کشورها به خصوص کشور ما، حمایت‌های ویژه قانونی از زنانی که مورد اذیت و آزار همسران خود قرار گرفته‌اند، پیش‌بینی شده است؟ در این خصوص با دکتر علی نجفی توانا، استاد حقوق دانشگاه، جرم‌شناس و عضو هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز به گفت‌وگو نشستیم.
مصیبت‌ها با تمام بدی‌های‌شان می‌توانند باعث رشد روانی ما شوند

مصیبت‌ها با تمام بدی‌های‌شان می‌توانند باعث رشد روانی ما شوند

آنچه که متخصصان از دریچه آن به موضوع می‌نگرند صرفاً نحوه مقابله یا انطباق و سازگاری با مصائب و بلایا نیست، بلکه یافتن فرصتی برای رشد و ارتقای شخصی و شخصیتی است. آن‌ها به این ارتقای شخصی می‌گویند رشد پس از ضربه‌ها یا بحران‌های روانی (post-traumatic growth).
سه بُعد از آسیب‌های مردان بعد از طلاق

سه بُعد از آسیب‌های مردان بعد از طلاق

چارچوب آسیب‌ها پس از طلاق در چند محور و بعد بررسی‌کردنی است. آسیب‌ها در سه محور فردی، خانوادگی و اجتماعی بررسی می‌شود.
اهمیت نقش پدر در زندگی فرزندان

اهمیت نقش پدر در زندگی فرزندان

پدری‌کردن بیش از مادری‌کردن به شرایط و عوامل زمینه‌ای و محیطی بستگی دارد. به بیان روشن‌تر، درحالی‌که مادری‌کردن بیشتر تحت تأثیر مسائل غریزی و فعل و انفعالات هورمونی است، به نظر می‌رسد اگر پدری در زندگی فرزندانش فعال و جدی نباشد، چندان به جایگاهش اهمیتی داده نمی‌شود.
چرا بعضی‌ها همیشه مضطرب و نگران‌اند؟

چرا بعضی‌ها همیشه مضطرب و نگران‌اند؟

در روان‌شناسی اختلال نسبتاً شایعی به نام اختلال اضطراب فراگیر وجود دارد که یکی از چند نوع مشکل اضطرابی است. به این دلیل به آن فراگیر می‌گویند که تقریباً همیشه با فرد همراه است و ربطی به موقعیت خاص ندارد. انگار این افراد همیشه در حالت دلشوره، تنش مزمن، نگرانی و ناراحتی پراکندهٔ نسبتاً دائمی به سر می‌برند و خیلی وقت‌ها به قول خودشان «اصلاً نمی‌دانند چرا دلشان شور می‌زند».