به برادر همسرم علاقه‌مند شده ام

alaghe-be-baradare-hamsar

خانمی ۳۵ ساله هستم که ۱۳ سال است، ازدواج کرده‌ام. برادر ارشد همسرم روان‌شناس خانواده هستند. مدتی پیش مشکلاتی بین من و همسرم به‌وجود آمد و من جهت بهبود روابط با همسرم، با برادرشان مشورت کردم. ما مدتی با هم در ارتباط بودیم و ایشان خیلی با متانت و مهربانانه و بدون هیچ تعصبی من را راهنمایی کردند که خیلی هم مفید و مؤثر بود. ولی مشکل بزرگی ایجاد شد. آنقدر ایشان عالی و درجه یک هستند که غافلگیر شدم. من به طرز غیر منتظره‌ای شیفته برادر همسرم شدم . الان به جایی رسیده ام که حتی یک لحظه از فکرشان بیرون نمی‌آیم و نشاط از زندگی‌ام رفته است. با اینکه از لحاظ تحصیلات و موقعیت اجتماعی مشابه همسرم هستند؛ ولی از لحاظ منش و رفتار خیلی با برادرشان تفاوت دارند. البته من هرگز رفتار یا حرفی به میان نیاورده‌ام‌ که متوجه شوند. در ظاهر همه چیز عادی است؛ ولی متأسفانه اتفاقات غیرعادی در قلب من افتاده است. از شما عزیزان خواهش می‌کنم بنده را راهنمایی کنید و راهکاری ارائه کنید تا بتوانم ایشان را فراموش کرده و دوباره به زندگی عادی برگردم.

گروه مشاوران
گروه متخصصان رادیو مشاوره

به شما تبریک می گوییم که احساساتتان را در دل نگه داشته و اجازه نداده اید که ایشان یا فرد دیگری از آن اطلاع پیدا کند. چه بسا ممکن بود بدین وسیله بنیان یک خانواده به هم بریزد. به هرحال ایشان برادر همسرتان است و به گفته خودتان شباهت بسیاری نیز این دو برادر به یکدیگر دارند. بدین جهت آنچه به ذهن متبادر می‌شود این است که شما در زندگی تان نوعی خلا عاطفی دارید که به این سرعت تحت تاثیر قرار گرفته‌اید. خلا عاطفی در رابطه زوجین اشاره به میزان بار عاطفی ای دارد که در رابطه وجود دارد. برای برطرف نمودن خلا عاطفی زوجین مهم ترین راهکار «افزایش صمیمیت زناشویی» است. صمیمیت یک نیاز است و بسیاری از روابط ما بر اساس این نیاز شکل می‌گیرد؛ اما شکل پخته و قوام‌یافتهٔ این نیاز، در ازدواج و در ارتباط بین زن و شوهرها دیده می‌شود که شامل هشت قسمت است: «همکاری صمیمانه زوج‌ها با هم؛ تعهد و پایبندی آن‌ها نسبت به یکدیگر و نسبت به زندگی مشترک؛ رضایت از رابطهٔ جنسی؛ احساس استقلال زن‌ و شوهر برای ارتباط با خانواده و دوستان؛ اعتماد‌به‌نفس و عزت نفس زن و شوهر، میزانی که زوج‌ها می‌توانند عقاید و نگرش‌های خود را ابراز، اختلاف‌نظرهای خود را حل‌و‌فصل و احساسات و عواطف خود را برای یکدیگر بیان کنند».

صمیمت باعث می‌شود ارتباط بین زن و شوهرها محکم‌تر شود و آن‌ها نسبت به هم وفادارتر و متعهدتر باشند. زن و شوهرهای صمیمی بیشتر با هم می‌سازند، از زندگی مشترک خود راضی‌تر هستند و زندگی‌شان دوام بیشتری دارد و دلیلش این است که صمیمیت، حال کلی رابطه را خوب می‌کند و وقتی حال کلی رابطه خوب شود، معمولا توجه بیشتری به یکدیگر خواهند داشت و کم‌تر از هم دلخور خواهند شد. راهکارهای زیر می تواند به شما در افزایش صمیمیت زناشویی تان یاریگر باشد:

  • افکار، احساسات، نیازها و خواسته‌هایتان را با همسرتان در میان بگذارید.
  • همسرتان را بشناسید و به نیازهای وی توجه کنید.
  • به همسرتان نشان دهید که برای شما اهمیت دارد و حتی اولویت اول زندگی شماست.
  • برای ساختن فضای دونفره و خصوصی ویژه خودتان تلاش کنید.
  • خاطرات شیرین اوایل آشنایی، نامزدی و ازدواج تان را گاهی باهم مرور کنید.
  • همواره و به‌خصوص هنگام دیدار و سلام و خداحافظی، همسرتان را در آغوش بکشید و ببوسید.
  • کارهای کوچکی را که همسرتان دوست دارد و خوشحالش می‌کند، انجام دهید.
  • هرگز همسرتان را با زن یا مرد دیگری مقایسه نکنید.
  • با یادگیرى مهارت‏هاى ارتباطى نظیر به حرف‏هاى یکدیگر گوش کردن، احترام به نظرها و عقاید یکدیگر و تشریک مساعى و مشورت کردن- روابط خود را بهبود بخشید.

ممکن است حتی نیاز باشد که شما برای بررسی دلایل خلا عاطفی تان به واکاوی ریشه های رابطه عاطفی خود با والدین‌تان پرداخته و تاثیر آن را در رابطه امروزتان تحلیل نمایید. در این صورت به شما پیشنهاد می کنیم به یک روان شناس به صورت حضوری مراجعه نموده و به بررسی دلایل خلا عاطفی تان بپردازید، سبک آن را مشخص کنید و راهکارهای ویژه و مناسب خودتان را دریافت نمایید.  اما به خاطر داشته باشید که روان شناسی را انتخاب نمایید که با شما آشنایی قبلی نداشته باشد.