همسرم در رابطه جنسی سرد شده است

sardi-dar-rabeteye-jensi

زنی شانزده ساله هستم و هفت ماه هست که عروسی کرده‌ام. من و همسرم یک سال در دوران عقد بودیم و در این زمان به اصرار زیاد همسرم، رابطه جنسی داشتیم. همسرم حدود چهار بار در طول روز با من رابطه داشت. اما از دو سه ماه قبل از عروسی از دفعات آن کاسته شد و به مرور زمان رابطه‌مان کم‌تر شد. بعد از عروسی تاکنون، در طول این هفت ماه، فقط پنج یا شش بار از من درخواست رابطه کرده است. نمی دانم چه کنم. بسیار آشفته شده‌ام. من بیماری پوستی دارم و کمی هم اضافه وزن دارم. احساس می کنم همسرم از ظاهر من راضی نیست. چون چند بار نیز این را به من گفته است. بسیار افسرده شده‌ام. گاهی آنقدر اعصابم خورد می‌شود که مدام رژیمم را می‌شکنم و شروع به پرخوری می‌کنم.

گروه مشاوران
گروه متخصصان رادیو مشاوره

رابطه زناشویی یکی از اصلی ترین نیازهای زن و مرد بوده و یکی از مهم ترین دلایلی است که زوجین به خاطر آن ازدواج می کنند. داشتن رابطه جنسی مطلوب و مناسب، می تواند باعث تداوم و محکم شدن پایه های زندگی مشترک باشد. رابطه زناشویی یک رابطه دوسویه است که می بایست با توجه به خواسته ها و نیازهای خود و همچنین خواسته ها و نیازهای طرف مقابل صورت پذیرد. آگاهی از اصول و نحوه برقراری رابطه جنسی مناسب و مطلوب، به زوجین کمک می کند تا زندگی شادتری را تجربه کنند. اما عدم اطلاع درست از آن‌ها می تواند زمینه ساز مشکلاتی در رابطه همسران باشد. آنگونه که شما عنوان کرده‌اید که در دوران عقدتان رابطه شما با کمیت و کیفیت بیشتری اتفاق افتاده است و همسرتان نیز از ابتدا شما را به همین شکل و ظاهردیده، پسندیده و با رضایت خود با شما ازدواج کرده و رابطه برقرار کرده است، بنابراین احتمال بسیار ضعیفی وجود دارد که کم شدن رابطه شما تحت تاثیر ظاهر شما باشد. از این رو آنچه شما می بایست به آن توجه داشته باشید، افزودن اعتماد به نفس تان است که بی تردید تاثیر بسزایی در رابطه شما با همسرتان خواهد داشت.

با این وجود برای حفظ سلامتی و شادابی تان به شما پیشنهاد می کنیم در صورت لزوم و علاقه با ثبت نام در کلاس های ورزشی و بهره گیری از پیاده روی های مناسب روزانه در جهت تناسب اندام بیشتر اقدام نمایید. اما آن چه در این جا مهم به نظر می رسد آگاهی از برخی نکات برای بهبود کیفیت و کمیت رابطه زناشویی تان است. در اینجا به نکاتی اشاره می کنیم که می تواند به شما کمک کند تا رابطه جنسی‌تان را بهبود ببخشید:

 • گاهی برای شروع رابطه زناشویی شما خودتان قدم اول را بردارید. برخی از مردان اگر به طور مداوم شروع کننده رابطه زناشویی باشند، این برداشت را خواهند داشت که شور و اشتیاق شما برای رابطه جنسی کمتر است. برخی از زنان تصور می کنند که اگر شروع کننده رابطه جنسی باشند، شاید زنانگی شان زیر سوال برود یا به عنوان زنانی قوی‌ با رفتار مردانه جلوه کنند. اما بهتر است بدانید اکثر مردان علاقه‌مندند که گاهی همسرشان شروع کننده رابطه جنسی باشد.
 • نیازها و احساسات جنسی تان را با همسرتان در میان بگذارید. به او بگویید که از چه چیزی لذت می برید و از چه چیزی لذت نمی برید. مردان اغلب دوست دارند که در رابطه زناشویی رضایت همسرشان را فراهم کنند. فراهم کردن رضایت همسر به آنان احساس قدرت می دهد. تا شما از علایق و نیازهایتان صحبت نکنید آنها نیز بدان آگاه نخواهند شد. بنابراین در یک فضای صمیمانه و حتی عاشقانه سعی کنید با یکدیگر گفت و گو کنید و نیازها و احساسات یکدیگر را بهتر بشناسید.
 • بدانید که همواره برای برقراری یک رابطه زناشویی ابتدا می بایست خودتان و اندامتان را دوست داشته باشید. تا زمانی که خودتان از خودتان رضایت نداشته باشید، انتظار نداشته باشید که طرف مقابل از شما رضایت داشته باشد. خودتان را دوست بدارید و به آن چه هستید احترام بگذارید.
 • تنها روی رابطه جنسی تمرکز نداشته باشید. به تعداد و کیفیت تماس هایی که در طول روز دارید نیز توجه کنید. لمس کردن مداوم یکدیگر، در آغوش گرفتن و بوسیدن مکرر در طول روز را فراموش نکنید. باهم مراودات عاشقانه داشته باشید و در طول روز از گفتن صحبت‌های محبت آمیز و عاشقانه غافل نشوید. گاهی صدا کردن همسرتان به نحوی محترمانه یا عاشقانه می تواند شروعی تحریک آمیز باشد.
 • سبک جنسی خود و همسرتان را بشناسید و در آن با یکدیگر هماهنگ شوید. قطعا سبک رفتار جنسی هر دونفر با هم متفاوت است. به عنوان مثال گاهی یکی دوست دارد در رابطه زناشویی نقش فعالتری داشته باشد و دیگری دوست دارد منفعل‌تر باشد. سلایق یکدیگر را بیشتر بشناسید و تلاش کنید که در کنار توجه به خواسته هایتان ، نیازهای طرف مقابل خود را نیز بر طرف نمایید.
 • درست است که مردان هموراه از رابطه جنسی استقبال می کنند، اما بدانید که مواقعی نیز هست که آن‌ها ممکن است به خاطر فشارهای مالی و اقتصادی، فشارهای خانوادگی و یا شغلی مضطرب باشند و آمادگی رابطه جنسی را نداشته باشند.
 • به هنگام رابطه زناشویی از پرداختن به حاشیه‌ها بپرهیزید. مدام نگران این نباشید که آرایش صورتتان چگونه است یا ظاهرتان چگونه به نظر می رسد. در رابطه تان بر روی لذت بردن دو طرفه تمرکز کنید و حاشیه‌ها را کنار بگذارید.
 • گاهی شاید نیاز باشد که در رابطه زناشویی تان تنوع ایجاد کنید. رابطه‌های یکنواخت می تواند باعث سردی هر دو طرف شود. بنابراین از تغییر و ایجاد تنوع استقبال کنید و برای آن تلاش کنید.
 • همدیگر را ترغیب و تشویق کنید. حمایت و تشویق همسر یکی از نیازهای اساسی یک ازدواج شاد و بلندمدت است و باعث بهبود رابطه عاطفی و زناشویی می گردد. زندگی مشترک نوعی همراهی و هم‌گامی است و هر زوج نیاز به دیگری دارد. همهٔ ما برخی اوقات در زندگی‌مان به حمایت نیاز داریم و اگر نتوانیم آن را از همسرمان به دست بیاوریم، اتفاق بسیار بدی در رابطهٔ بین ما می‌افتد. این موضوع نیز مهم است که بدانید چه موقع همسرتان به حمایت و تشویق شما نیاز دارد، آن هم قبل از اینکه او چنین درخواستی از شما بکند.

برای فراهم آوردن زمینه و هماهنگ شدن در نکاتی که به آن اشاره شد، بایستی زن و شوهر با یکدیگر گفت‌وگو داشته باشند. همسران می توانند توسط گفت و گوهای سازنده با محوریت مسائلی که به آن اشاره شد، در جهت شناخت نیازهای طرف مقابل شان گام بردارند و تلاش کنند تا با یکدیگر هماهنگ شوند. به خاطر داشته باشید که رابطه جنسی در دوران نامزدی با شور و هیجان و دفعات بیشتری اتفاق می افتد و پس از ازدواج احتمالا از دفعات آن کاسته خواهد شد. شما می توانید با فراهم کردن تعاملات سازنده با همسرتان، در جهت شناسایی سلایق یکدیگر و بهبود رابطه زناشویی‌تان گام بردارید. در پایان به نکاتی اشاره می کنیم که در رابطه زناشویی می توانند برای آقایان به عنوان سردکننده های جنسی عمل کنند.

سردکننده های جنسی در آقایان:

 • رفتار کردن به گونه ای که از سکس یا معاشقه خوستان نمی آید
 • عدم آگاهی از بدن مردان و عواملی که برای آن ها تحریک کننده است
 • بی توجهی کردن به مراقبت های بهداشتی و زیبایی
 • بی توجهی به نوع لباس هایی که استفاده می کنید
 • داشتن خلق سرد یا جدیت بسیار در رابطه زناشویی
 • توجه بی اندازه به مسائل مالی و اقتصادی در رابطه با مرد
 • به بازی گرفتن مرد در مسائل مختلف با استفاده از بدن و جنسیت خود
 • وابستگی بیش از حد به مرد

با آگاهی از این موارد خواهید توانست رابطه زناشویی خود را به سمت بهبود پیش ببرید. توصیه می کنیم که اگر با به کارگرفتن راهکارهای ارائه شده در رابطه تان بهبودی حاصل نشد، حتما از راهنمایی‌های یک روان شناس به صورت حضوری استفاده نمایید.